Fioletowe wypunktowanie
Blog PixBlocks

Jakie umiejętności programowania zdobywa dziecko w różnym wieku?

Naukę programowania warto zacząć jak najwcześniej. Dzieci szybko chłoną wiedzę i przyswajają nowe umiejętności. Z powodzeniem można zacząć wprowadzać je w cyfrowy świat już w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Nauka nie musi być żmudna, monotonna i niezrozumiała. Wprowadzenie do programowa, odpowiednio poprowadzone, będzie dla dziecka świetną zabawą i z czasem stanie się intuicyjne. Omawiamy, jakie umiejętności programowania zdobywa dziecko w różnym wieku! 

Programowanie dla dzieci w różnym wieku – dlaczego warto? 

Współcześnie technologia otacza nas już w każdym aspekcie życia. Dzieci wychowują się w otoczeniu komputerów i smartfonów, dlatego powinny posiadać tzw. świadomość cyfrową. Nauka programowania to doskonały sposób na to, by lepiej zapoznać młodych z technologią, przy okazji przekazując im cenną wiedzę oraz ćwicząc praktyczne umiejętności. Te na pewno przydadzą im się w późniejszym życiu – na ścieżce edukacji, a następnie na rynku pracy. 

Kiedy warto zapisać dziecko na kurs programowania?  

Im wcześniej, tym lepiej! Pierwsze zajęcia z programowania nie polegają oczywiście na nauce języków programowania i pisaniu zaawansowanych kodów. Proste w obsłudze programy pozwalają ukształtować odpowiednie „myślenie”, które przyda się na kolejnych etapach nauki. Na początku kodowanie nie wymaga nawet umiejętności obsługi klawiatury. Do tego dziecko rozwija wiele praktycznych kompetencji miękkich – mają one znacznie większe znaczenie w szkole, niż mogłoby się wydawać.  

Oczywiście tematyka i forma zajęć powinna być dostosowana do wieku uczestników. Niezależnie od tego, ile lat ma dziecko, zajęcia przynoszą wiele korzyści i pozwalają zdobywać oraz rozwijać cenne umiejętności. Skrótowo opisujemy je w poniżej.

Umiejętności w wieku 7-9 lat:

 • logiczne myślenie
 • zdolności matematyczne
 • cierpliwość
 • precyzja
 • kreatywność
 • rozwiązywanie problemów
 • radzenie sobie z porażkami

Umiejętności w wieku 10-14 lat:

 • obsługa konsoli i podstawowych metod zamiany tekstu
 • podstawy prostych języków programowania
 • tworzenie własnych funkcji i wykorzystywanie ich w zadaniach oraz we własnych programach
 • praca w zespole
 • tworzenie własnych gier i prostych aplikacji
 • tworzenie stron internetowych
 • instrukcje warunkowe, współrzędne, pętle

Umiejętności w wieku 15-17 lat:

 • nauka kolejnych języków
 • bardziej zaawansowane metody i funkcje
 • bardziej zaawansowane zagadnienia związane z projektowaniem gier i stron internetowych

Programowanie dla dzieci w wieku 7-9 lat – co daje? 

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym jak najbardziej mogą wkroczyć w świat IT i rozpocząć cybernetyczną przygodę. Każdy już zdążył zauważyć, jak szybko nawet i młodsze dzieci oswajają się w kontakcie z technologią, która stanowi dla nich środowisko “naturalne” – oczywisty element ich świata.  Dobrze jest to wykorzystać i zadbać o pełniejszy ogląd, który da dzieciom lepsze rozumienie działania cyfrowych narzędzi.  Najlepiej, by początkowo nauka programowania zawierała elementy zabawy i gamifikacji, tak by nie kojarzyła się dziecku z obowiązkiem. Będzie wtedy atrakcyjna, zaciekawiająca i po prostu przyjemna. Im chętniej dziecko odkrywa świat programowania, tym bardziej się zaangażuje w zajęcia. 

Co dzieci robią na takich kursach?  

Przesuwanie myszą i układanie kolorowych bloczków, w dostosowanej i przygotowanej do ich potrzeb aplikacji,  pozwala im stworzyć pierwszą, prostą grę.  Odpowiednie komendy zapisane są w postaci intuicyjnych ikon, a dzieci po prostu muszą wiedzieć, jak je ze sobą łączyć, by stworzyć ciąg przyczynowo-skutkowy. W ten sposób kształtują u siebie kreatywne, ale też logiczne myślenie. Do tego uczą się szukania i rozwiązywania problemów.  

Zdolności pozyskiwane w ramach nauki są uniwersalne – przydają się na co dzień, również w szkole, a później na studiach czy w pracy. Kiedy dziecko zacznie wcześnie rozwijać te umiejętności, będzie mu o wiele łatwiej w kolejnych etapach nauki.  Dziecko przy okazji uczy się jak pracować z komputerem oraz uczy się cierpliwości, uważności czy precyzji. 

Programowanie dla dzieci w wieku 10-14 lat – czego uczy? 

Nieco starsze dzieci mogą już zacząć powoli zgłębiać bardziej zaawansowane tajniki programowania, lecz jest to nadal równie dobry czas na rozpoczęcie przygody z programowaniem. Dzieci w tym wieku interesują się wieloma rzeczami, chłoną wiedzę, ale wciąż ważne jest umiejętne przedstawienie programowania, jako nauki przez zabawę. 

W tym momencie uczestnicy kursu mogą rozwijać również wiele cennych umiejętności miękkich, związanych z m.in. kreatywnością czy komunikacją z rówieśnikami i grupami. W aplikacji PixBlocks istnieje możliwość kooperacji online z innymi osobami, co bardzo rozwija umiejętność pracy w grupie i nawiązywanie kontaktów. Jednak na tym nie koniec, dziecko na tym etapie czuje się coraz bardziej swobodnie, i w środowisku cyfrowym, i na co dzień. Staje się bardziej świadome, pewne i zyskuje poczucie sprawczości, które może teraz zacząć wykorzystywać i pogłębiać przy sterowaniu elementami podczas konstrukcji gier, stron internetowych czy tworzeniu chatbota. 

Programowanie dla dzieci w wieku 15-16 lat – jakie daje umiejętności? 

Nastolatki zwykle już wiedzą, jak chcą spędzać swój wolny czas. Jeśli Twoje dziecko interesuje się nowymi technologiami, grami komputerowymi itp., warto odpowiedzialnie wspierać je w rozwoju. Wszelkie zajęcia związane ze środowiskiem cyfrowym łączą się z przyszłościowymi kompetencjami, które mogą gwarantować bezpieczną, stabilną przyszłość. Z tego względu jak najbardziej powinno się pomóc dziecku zmierzać w tym kierunku.  

Na kursie dla starszych uczestników można już zacząć w bardziej zaawansowany sposób podejść do tematu, eksplorując języki programowania i poznając ich możliwości. Nastolatki w Pythonie nauczą się modyfikowania kodu, tworzenia bardziej złożonych struktur sterujących i poleceń, posługiwania się funkcjami czy metody generowania obrazu. Nauka dzieje się w trybie projektowym, jest osadzona w praktyce, dzięki czemu zdobywane umiejętności od razu się utrwalają, a uczestnik czy uczestniczka będzie doskonalić stosowanie ich do własnych potrzeb i pomysłów . Zajęcia pomagają zdobyć solidną podstawę, która z pewnością przyda się w liceum/technikum, a potem na studiach. Technologia dynamicznie się rozwija, dlatego warto zaczynać jak najwcześniej, żeby dziecko miało jak najlepszą pozycję do startu.  

Chcesz zapisać swoje dziecko na takie zajęcia? Wybierz dostosowany do jego wieku kurs, na którym pod okiem profesjonalistów będzie wykorzystywać aplikację do nauki programowania PixBlocks, a także popularne języki programowania, takie jak Python. Zadbaj o rozwój dziecka, aby mogło odkryć i w pełni wykorzystać swój potencjał! 

Pomożemy Ci wybrać najlepsze zajęcia dla Twojego dziecka​

Nie czekaj! Zapisz swoje dziecko już teraz

Wypunktowanie listy

Tylko 4 osoby w grupie

Małe grupy, to lepsze wykorzystanie czasu, indywidualne podejście i większa efektywność zajęć. Mentor ma czas dla każdego.

Wypunktowanie listy

Aplikacja do nauki opracowana specjalnie dla dzieci

Jako jedyni w Polsce mamy własną aplikację, która umożliwia sprawdzanie zadań ucznia, pomoc oraz feedback ze strony mentora w każdej chwili.

Wypunktowanie listy

Fajni, godni zaufania nauczyciele

Mentorzy prowadzący kursy, to osoby z wieloletnim doświadczeniem i praktyką pedagogiczną. Przekazują wiedzę merytoryczną w przyjazny sposób.

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.